Nadglasajmo mržnju i zakoračimo naprijed

P.S. 09.06.2025 12:30

Mjesec ponosa lipanj je više od pukog odavanja počasti svima onima koji su se kroz povijest borili za ravnopravnost LGBT+ zajednice. Posvećen je i svima vama koji se i danas borite i trudite za tolerantnije društvo.

Nažalost, i danas su, kako u svijetu, tako i kod nas, prisutni homofobija, transfobija, nejednak položaj i diskriminacija LGBT zajednice, a u nekim je državama homoseksualnost još uvijek kazneno djelo. Mjesec ponosa posvećen je podizanju svijesti o postojanju te manjine i njezinom prihvaćanju.

Mjesec ponosa

Mjesec ponosa posvećen je prihvaćanju LGBTQ+ zajednice, njezinoj povijesti, postignućima i borbi za ravnopravnost. Traje cijeli mjesec, obično u lipnju, i uključuje parade, kulturna, obrazovna i zabavna događanja koja potiču raznolikost i prihvaćanje.

Ove će se godine 2025 održavati od 1. do 30. lipnja. Sudionici mogu podržati zajednicu sudjelovanjem u paradi, edukacijom, donacijama, volontiranjem te zalaganjem za LGBTIQ prava u društvu i na društvenim mrežama.

Povijest Mjeseca ponosa seže do pobune u Stonewallu u New Yorku 1969. godine, koja je pokrenula pokret za prava LGBT+ osoba. Parade su prilika za podizanje svijesti o raznolikosti, borbi protiv diskriminacije i za stvaranje uključivijeg i tolerantnijeg okruženja.

Povijest

Povijesni izvori pokazuju da su u prvim civilizacijama odnosi među osobama istog spola smatrani potpuno prirodnim dijelom ljudskog života. Prve dokaze o homoseksualnim odnosima nalazimo na mjestima poput Mezopotamije, gdje su umjetnička djela prikazivala ravnopravnu prisutnost istospolnih i raznospolnih odnosa, a biseksualnost i transrodnost bile su povezane s religijom.

U Rimu, Egiptu, Kini, Indiji, Japanu i drugim civilizacijama takvi su odnosi obično bili društveno prihvaćeni, a ponegdje čak i časni, ako su bili u skladu s društvenim statusom. U Grčkoj su, kako je poznato iz Platonovih djela, istospolne veze često bile potpuno ravnopravne heteroseksualnima. Na području Indije bio je priznat treći spol, koji je bio poštovan pa čak i štovan.

S pojavom kršćanstva i drugih monoteističkih religija, počelo je negativno tumačenje takvih odnosa, koje je trajalo stoljećima i dovelo do stigmatizacije LGBTQ+ zajednice. Ipak, povijesni izvori jasno pokazuju da su takvi odnosi kroz povijest smatrani dijelom prirodnog i poštovanog ljudskog iskustva.

Značenje Mjeseca ponosa

Parada

Povod za prvu paradu ponosa na svijetu bio je incident koji se dogodio 28. lipnja 1969 u New Yorku. Tamošnja je policija u 1:20 ujutro izvela raciju u lokalu poznatom po tome da okuplja gejeve, lezbijke i transrodne osobe. Postupak je izgledao tako da su sve goste postavili u red ispred bara i svakome provjeravali identifikaciju. Uhićeni su muškarci odjeveni u tipičnu žensku odjeću.

To nije bila prva takva racija. Posjetitelji Stonewall Inn bara odlučili su se suprotstaviti policiji. Počeli su se okupljati ispred lokala, što je dovelo do jedne od prvih pobuna LGBT osoba protiv policijske agresije.

Prava LGBT+ danas

Od tada se parade ponosa održavaju u gotovo svakom većem zapadnom gradu. Postaju sve češće i u zemljama u kojima je položaj istospolnih osoba strašan; nemaju zajamčena ljudska prava, a ponegdje se protiv njih i dalje vodi kazneni progon, u šest zemalja čak je predviđena smrtna kazna.

U Europi su i dalje dopuštene konverzijske prakse, tzv. “liječenja” kojima se psihološkim, fizičkim ili duhovnim metodama pokušava promijeniti ili potisnuti spolna orijentacija, rodni identitet i/ili rodni izraz pojedinca.

Nažalost, i u zapadnom svijetu na mnogim se mjestima ukidaju već stečena prava LGBTIQ zajednice. Na svijetu samo 38 država (od ukupno 195), ima zakon koji dopušta sklapanje braka istospolnim parovima. U posljednje su vrijeme najviše na udaru prava transrodnih i nebinarnih osoba.

Mnogo je članaka koji potiču netrpeljivost širenjem lažnih vijesti, kao i izjava političara i drugih javnih osoba koje otvoreno izražavaju svoje mrziteljske stavove. Nažalost, česta su i kaznena djela usmjerena protiv LGBT+ manjine, koja ostaju nekažnjena.

Događaji

Najposjećenije parade ponosa u svijetu održavaju se u São Paulu, New Yorku i Torontu. U posljednje vrijeme parade posjećuje oko 3 milijuna ljudi, a rekordan broj zabilježen je na brazilskom prideu, São Paulo Gay Pride Paradi, koju je 2023. posjetilo više od 3,5 milijuna ljudi iz cijelog svijeta. 

Među najveće europske parade ubrajaju se događanja u Madridu, Amsterdamu, Berlinu i Parizu.

Ako još nemaš planova za ovogodišnji lipanj, predlažemo ti da se pridružiš nekom od događanja ili samoj paradi. Tako na opušten način možeš pozvati na svijet koji je prihvatljiviji za sve.

Ne zaboravi nas pratiti na društvenim mrežama, možeš nas pronaći na Instagramu, Facebooku, YouTubeu i TikToku. Prati i naš blog jer uvijek se nađe neki koristan savjet ili članak koji će ti svakako dobro doći.

Logo Trgovina za odrasle - Corner69Trgovina s erotskim dodacima i odjećom Corner69 osnovana je 2011. godine s željom da našim kupcima pružimo široku ponudu proizvoda koji na neki način donose užitak, a ujedno nude izvrsno korisničko iskustvo u online kupovini.
awards/web_challenger_award.webpawards/category_award_2020.webpawards/category_award_2019.webpawards/category_award_2017.webp