Ako uživaš u udarcima i spreman/na si donijeti u svoju spavaću sobu dodatke koji će oživjeti impact play, bič je za tebe jedan od najboljih izbora (osim reketa i šiba).
Međutim, zbog njihove raznolikosti pronalaženje upravo one koja će tebi zaista odgovarati može biti komplicirano, pogotovo ako o njima ne znaš ništa.
Flogger je bič koji ima čvrstu dršku s mnogo resa, različitih duljina, širina i i različitih materijala - najčešće su od kože (umjetne ili prave) i silikona. Međutim, neka te ne zavarava silikonski bič: iako je manji i izgleda nježnije, rese su mu tanje, što znači da je ista sila kao na pr. kožnom biču sa širim resama preraspodijeli na manjem području kože, pa je osjećaj udarca intenzivniji.
Slapper kombinira svojstva reketa i floggera. To je bič (ovisno o interpretaciji pojedinca) koji se sastoji od obično tri paralelna, obično od kože i širih slojeva koji se spajaju u ručicu. Zbog višestrukih slojeva, ova igračka udari tri puta u samo jednom zamahu.
Jahači bič idealan je izbor za početnike koji žele istraživati udaranje, ali još nisu spremni za bičeve sa samo jednim repom. To je štap (rijetko šiba) s podstavljenom drškom na jednom kraju, a drugi kraj završava kožnom trakom ili pločicom različitih širina i oblika (u našoj zalihi imamo sve, od tanke vrpce do šireg pravokutnika, do kožnog jastučića u obliku srca). Ovim bičem možeš osjetiti i sting (oštar i lokaliziran osjećaj koji je posljedica udarca tanjim i fleksibilnijim priborom), kao i thud (osjećaj koji je posljedica udarca šire i kruće igračke) osjećaj.
Dragon tall, bull tall, black snake, signalni bič itd. to su jednostruki bičevi - imaju samo jedan duži rep, obično izrađen od debljih materijala poput različitih upletenih užadi, a međusobno se razlikuju u obliku vrha. Korištenje ovih bičeva se ne preporučuje za početnike, jer su dulje od gore opisanih igračaka, pa ih je teže kontrolirati, a udarci njima toliko su jaki da njihova neprimjerena uporaba može ozbiljno ozlijediti tebe ili tvog partnera.
Quirt kombinira oblik slappera, jahačeg biča i jednostrukog biča: vrh je obično dvostruki ili trostruki širi kožni remen pričvršćen na dulje debelo uže koje se završi u ručici. Korištenje ovog uređaja, zbog težeg upravljanja također se preporučuje samo iskusnijima.
Svi gore navedeni bičevi mogu se koristiti za igru udarca različitih intenziteta. Jedna je od najosnovnijih BDSM igračaka (uz lisice, poveze za oči, reketa i peruške), ali to ne znači da ne bismo trebali biti oprezni prilikom njihove upotrebe.
Potrebno je komunicirati s partnerom prije, tijekom i nakon njihove upotrebe, uspostaviti sigurnosnu riječ, znati koje dijelove tijela smijemo udarati određenim bičevima, a koje apsolutno ne smijemo udarati nijednim.
Prije upotrebe biča na drugoj osobi uvijek se preporučuje vježbanje: prvo na kauču, jastuku ili pokrivaču, a zatim i na sebi (ako to duljina biča dopušta) - tako da možeš lako odrediti približno koliko sile možeš upotrijebiti na svom partneru.
Prije bičevanja dobro je na to partnera pripremiti zagrijavanjem. Prvi udarci trebaju biti nježni i postupno povećavati iskorištenu silu zamaha. Također, izbjegavaj ponavljajuće jake udarce na istom mjestu, jer to povećava šanse i za kratkotrajno i za dugotrajno oštećenje kože i ožiljke.
Pogotovo kod ponovljenog uzastopnog bičevanja istog mjesta, na podređenom partneru može se pojaviti tzv. "kožna koža" - ovo je koža jakim ožiljcima, što je rezultat ponavljajućih snažnih udaraca koje je osoba zadobila tijekom dužeg razdoblja.
Bičevi vjerojatnije uzrokuju vidljivije tragove na koži od ostalih uređaja namijenjenih udaranju, što također znači da im je lakše oštetiti tkivo do te mjere da se krvarenje javlja kao posljedica ogrebane ili čak ispucale kože. Stoga je važno ne koristiti ih na osobama koje uzimaju antikoagulanse ili na osobama s hemofilijom.
Upravo zbog potencijalnog krvarenja, također je potrebno spriječiti širenje bolesti poput npr. HIV, AIDS i druge bolesti koje se prenose krvlju. Stoga izbjegavaj koristiti isti bič na različitim partnerima, ali ako to zaista nije moguće, dobro očisti igračku prije nego što je upotrijebite na drugoj osobi.
Pogotovo kada koristiš duže bičeve, važno je da prije upotrebe igračke na osobi, vježbaš i treniraš, kako biste stekli osjećaj gdje će bič pogoditi pri određenom zamahu. To se najlakše može primijetiti na baršunastim i lepršavim površinama poput plišanih igračaka, jastuka i pokrivača, jer će se njihova površina promijeniti na mjestu udarca.
Važno je ne propustiti odabrani dio tijela za udaranje i slučajno udariti osjetljivije tkivo i ne oštetiti partnera, također želiš izbjeći zamatanje biča (pojava kada se vrh biča ionako ovije oko tijela udari na pogrešno mjesto) ili kad zamahneš, neplanirano udariš sebe.
Bičevanje se najviše preporučuje i najsigurnije je na dijelovima tijela koji su prekriveni s puno mišića i masti, poput npr. stražnjica, bedra i leđa i apsolutno izbjegavaj udaranje po kralježnici, bubrezima, trbuhu (tamo su vitalni organi!), zglobovima, licu i vratu. Također se ne preporučuje udaranje u prsa, osim ako koristiš flogger ili širok jahaći bič i udaraš slabijim intenzitetom nego inače.
Mnogi bičevi izrađeni su od poroznih materijala, pa je potrebno dobro brinuti o njima, kako bi izbjegli rast i prijenos različitih bakterija. Za većinu bičeva nije teško brinuti - nakon upotrebe lako se očiste tekućom toplom vodom i blagim sapunom.
Međutim, nikada nemoj namakati bič, jer će upiti vlagu, što će degenerirati materijal i ubrzati razvoj različitih bakterija. Korištenje različitih ulja može imati isti učinak. Bič možeš najbrže očistiti antibakterijskim sredstvom za čišćenje igračaka.
Kožni materijali, naravno, zahtijevaju više njege i trebaju redovito održavanje. Zanemarena koža može se isušiti i izgubiti trajnost. Stoga se ovi bičevi redovito čiste mekom četkom ili krpom, vlažna koža se što prije obriše i osuši na zraku, svaka 3-6 mjeseci koža se premaže specijaliziranim balzamom za kožu itd.